מה ההבדל בין רישיון קנאביס למרשם קנאביס

"רישיון קנאביס רפואי" הוא מושג מוכר בקרב כל מי שבחן אי פעם את הטיפול הרפואי בקנאביס – זהו האישור המנהלי החיוני מטעם היק"ר אשר מאפשר למטופל להתחיל בטיפול במסגרת חוקית, מגדיר את תוקפו ומאפשר לו לקבל מרשמים לניפוק מוצרי קנאביס רפואי בבתי מרקחת או דרך שירותי המשלוחים של הספקים השונים. למרות שמושג זה מוכר יחסית, יש כאלה שמבלבלים בינו לבין המרשם החודשי שמיועד לרכישת מוצרי הקנאביס עצמם.

רישיון קנאביס הוא מסמך מחייב שהיה קיים מאז תחילת הטיפול המערכתי בקנאביס בישראל בשנת 2001, ועדיין קיים ורלוונטי גם היום. בניגוד לרישיון, מרשם חודשי לניפוק מוצרי קנאביס הוא מסמך חדש שנכנס לענף הקנאביס הרפואי במסגרת הרפורמה החדשה של משרד הבריאות. שמותיהם של המסמכים דומים מעט אך מהותם היא שונה, ולכן חשוב לדעת להבדיל ביניהם.

רישיון קנאביס מול מרשם קנאביס – חשוב לדעת

רישיון קנאביס רפואי הוא האישור העקרוני של יחידת הקנאביס הרפואי (היק"ר) במשרד הבריאות, האמונה על ניהול פעילותו של ענף הקנאביס הרפואי כולו, שמתיר למטופל (לפי מספר ת.ז) להיכנס למערכת ולהתחיל לקבל את הטיפול בקנאביס. קבלת רישיון לקנאביס רפואי היא השלב הראשון בדרך לטיפול, אך הרישיון לבדו הוא רק המסמך הראשון מבין שני מסמכים חשובים שדרושים למטופל כדי לקבל את אספקת הקנאביס החודשית שלו.

המסמך השני נקרא מרשם לקנאביס רפואי, או בשם המדויק יותר 'מרשם לניפוק מוצרי קנאביס רפואי'. מרשם זה, שנועד לניפוק בבית מרקחת, כמו במקרה של כל תרופת מרשם אחרת, הוא אישור לרכישת התרופה (באירוע רכישה בודד), החתום על ידי הרופא המטפל. מרשם זה הוא מסמך חשוב לא פחות מאשר הרישיון, כיוון שהוא המסמך היחיד המאפשר למטופל לקבל בפועל את האספקה החודשית שלו, אך חשוב להבין, כי המרשם הינו מסמך חד פעמי המקנה רכישה אחת במהלך החודש. לרוב יונפקו מרשמים עבור מספר חודשים מראש, או עבור כל תקופת הרישיון.

שני המסמכים הללו חשובים ויש צורך בשניהם כדי לקבל את האספקה ואת שאר השירותים הבירוקרטיים המוצעים לבעלי רישיון על ידי היק"ר, חברות הקנאביס הרפואי, בתי המרקחת ושירותי הייעוץ השונים. רישיון קנאביס ללא מרשם לא יאפשר רכישת מוצרים בבית מרקחת או במשלוח, ונכון גם להיפך, מטופל עם מרשם קנאביס ללא רישיון בתוקף לא יוכל לממשו.

איך מוציאים רישיון או מרשם קנאביס?

תהליך הוצאת רישיון לקנאביס מתבצע מול רופא מומחה, בעדיפות לרופא שעבר הסמכת קנאביס של משרד הבריאות ולכן יכול לבצע גם את הנפקת המרשמים בעצמו, ללא מעורבות מיידית של היק"ר. בתהליך דומה מונפקים גם מרשמי קנאביס רפואי, שניפוקם מאושר לרופא אשר עבר הסמכה על ידי משרד הבריאות מורשה להנפיק את המרשמים במעמד הנפקת הרישיון. לכן, הצעד הראשון בדרך לקבלת רישיון קנאביס רפואי או מרשם היא קביעת תור אצל רופא מומחה רלוונטי, בהתאם להתוויה הרפואית בגינה נדרש הטיפול בקנאביס.

ניפוק רישיון קנאביס רפואי תלוי בבחינת כל מקרה לגופו בהתאם לקריטריונים של משרד הבריאות המופיעים במסמך 'נוהל 106' המכיל את "רשימת ההתוויות" המאושרות לטיפול בקנאביס רפואי. אם ההתוויה מאושרת, והמטופל עומד בכל הקריטריונים הספציפיים אשר נוגעים להתוויה שלו, הוא יהיה זכאי לקבל רישיון קנאביס, שניפוקו יהיה כרוך לרוב בפגישה אחת עם רופא מומחה, אשר יגיש המלצה ליק"ר לצורך אישור הטיפול וניפוק הרישיון הפיזי למטופל.

מטופל שבידו רישיון קנאביס תקף, זקוק למרשם קנאביס, אשר ניפוקו מתבצע בתהליך פשוט ישירות מול הרופא המטפל. ניפוק מרשם קנאביס אינו מותנה באף תנאי מלבד קיום של רישיון קנאביס רפואי בתוקף, ולכן לאחר קבלת הרישיון ניפוק המרשמים הוא תהליך פורמלי שמתבצע אפילו ללא מילוי טפסים אצל הרופא.

יש לכם שאלות על רישיון קנאביס רפואי? צריכים ייעוץ, עזרה והכוונה בדרך לטיפול בקנאביס רפואי? במרכזנו, ירוק שירותי רפואה, קיים צוות רפואי המומחה לטיפול בקנאביס. נשמח לסייע בבחינת זכאותך לטיפול בקנאביס.