קנאביס רפואי לשיכוך כאב

טיפול בקנאביס רפואי כהקלה על כאבים  הינו סוג הטיפול הנפוץ ביותר המוצע לחולים בישראל במסגרת מערכת הרפואה הציבורית.

טיפול לשיכוך כאב בקנאביס רפואי מיועד למקרים בהם הכאב מהווה את האבחנה העיקרית של המטופל, למקרים בהם הכאב נובע ממקור מאובחן של מחלה או התוויה רפואית אחרת שמוכרת על ידי משרד הבריאות לפי 'נוהל 106' (פרוטוקול רישיונות קנאביס רפואי) וכן למקרים בהם הכאב נובע מתופעת לוואי תרופתית או טיפולית, כמו במקרה של כאבים (בעיקר כאבי בטן) של חולים אונקולוגיים הנובעים מטיפולי כימותרפיה.

מחקרים רבים מסביב לעולם שבחנו עד היום את הסגולות של קנאביס רפואי בתחום שיכוך הכאב (אנלגטיקה) מצאו כי פעילותו על מערכת העצבים, מובילה למזעור הפעילו החשמלית שמתרחשת בקולטנים עצביים רבים בחרבי הגוף, ובכך גורמת גם למזעור וקיצור של אותות הכאב שמועברים ממערכות חיוניות שונות אל המוח ומפורשים לכאב מורגש. בכך, השפעתו של הקנאביס מסייעת לשכוך תחושות הכאב בצורה יעילה וללא תופעות הלוואי הנפוצות עקב צריכה של תרופות קונבנציונליות לשיכוך כאב.

השימוש בקנאביס לצורכי שיכוך כאבים הוא אינו טיפול מודרני, אלא מסורת רפואית שבסיסה ברפואה הסינית העתיקה וענפיה מתועדים לכל אורך היסטוריית הרפואה המודרנית ב-5 העשורים האחרונים. במסגרת מחקרים רבים שנערכו בתקופה זו, החל ממחקרים שבסיסם דיווחים עצמיים עד כדי מחקרים מדויקים הנערכים במתודה קלינית, עלו ראיות לכך שקנאביס מסוגל לרפא סוגים רבים של כאבים, בין היתר מיגרנות חזקות, כאבים בבטן הנובעים מפעילות לקויה של מערכת העיכול, כאבים ממקור דלקתי, כאבי פרקים וכאבים כרוניים ממקורות שונים, במקרים רבים גם ללא אבחון מדויק של מקורו הפיזיולוגי של הכאב.

במחקרים שנערכו כאן בישראל, למשל בבית החולים רמב"ם בחיפה, נמצא כי צריכת קנאביס רפואי גרמה להקלה משמעותית בכאבים ממקורות שונים, וכן להשפעות משנה חיוביות של השיכוך ברמת הכאב כמו שיפור בתיאבון ובמצב הרוח הכללי, זירוז תהליך חילוף החומרים , ירידה ברמת הדיכאון והחרדה, מניעת התפתחות דלקות ומחלות ויראליות, וירידה בכמות התרופות הנצרכות במקביל לקנאביס, כמו גם שיכוך תופעות הלוואי הפיזיות של אותן תרופות.

בישראל, כאב הוא התוויה רפואית מאושרת לשימוש בקנאביס רפואי, בעיקר במקרים של כאבים כרוניים ממקור מאובחן (בהתאם לקריטריונים המוגדרים ב”רשימת ההתוויות” בנוהל 106), אך גם במקרים בהם נדרש שיכוך כאב שהנו תופעת לוואי של התוויה רפואית מאושרת אחרת, כמו למשל טרשת נפוצה או מחלת מעי דלקתית. לעיתים, יאושר גם שימוש חריג בקנאביס שלא בהתאם לקריטריונים של “רשימת ההתוויות”, כאשר הטיפול מיועד לשיכוך כאב. עם זאת, חשוב לציין כי בכל זאת מדובר ב“טיפול קו אחרון” שלפי הגדרת משרד הבריאות מיועד רק למטופלים שעברו טיפול של למעלה משנה במרפאת כאב, במהלכו עברו את המיצוי התרופתי הנדרש כדי לעמוד בקריטריונים המצוינים ברשימת ההתוויות.

כיצד קנאביס רפואי מסייע לשיכוך כאבים?

השפעתו של הקנאביס שנוגעת לתחום שיכוך הכאבים פועלת דרך מנגנון פעולה ביולוגי בו מעורבים קולטני הקנאבינואידים (Cannabinoid Receptors) מסוגי CB1 ו-CB2 המצויים על פני  באזורים נרחבים בגוף. אופן פריסתם הנרחב של קולטנים אלו הוא הסיבה לכך שהשפעתו המשככת של הקנאביס רלוונטית למכאובים הממוקמים באזורים שונים בגוף.

קולטנים אלו מיועדים לספוח את הקנאבינואידים השונים שקיימים בקנאביס ולקיים עימם קשרים חשמליים שיוצרים אפקט נוירו-כימי בו משוחררים הורמונים רבים למחזור הדם. ללא צריכת קנאביס, קולטנים אלו יוצרים תגובה דומה עם חומרים הנקראים “אנדוקנאבינואידים” (קנאבינואידים ממקור אנושי) המיוצרים באופן טבעי בגוף, אך הקנאבינואידים שנוצרים בקנאביס יוצרים עימם קשר חשמלי חזק יותר שגורר תגובה הורמונלית חדה יותר בגוף.

האפקט הנוצר בקולטני הקנאבינואידים בעקבות נוכחותם של הקנאבינואידים, ממזער את עוצמת הכאב של החולה על ידי הנמכת עוצמתם וקיצור אורכם של אותות הכאב המועברים למוח, באופן שמניב תוצאה מורגשת שנמדדה כיעילה יותר לעומת השפעתם של טיפולים טבעיים חסרי תופעות לוואי. בנוסף, חלק גדול מההורמונים השונים שמוזרמים למחזור הדם בעקבות נוכחותם של הקנאבינואידים בגוף נמצאו בעצמם כבעלי סגולות לשיכוך כאב דרך מנגנוני פעולה ביולוגיים אנזימתיים שונים.

במחקרים שבחנו טיפול לשיכוך כאב בקנאביס רפואי עבור חולי סרטן העוברים טיפולי כימותרפיה, נמצא כי צריכת תמצית שמן קנאביס (המכיל ריכוז CBD גבוה) לפני טיפולי כימותרפיה עוזרת להתמודדות עם הכאבים ואף מעלימה אותם כמעט לחלוטין.

יש לכם שאלות על קנאביס רפואי לשיכוך כאב? צריכים ייעוץ, עזרה והכוונה בדרך לטיפול בקנאביס רפואי? במרכזנו, ירוק שירותי רפואה, קיים צוות רפואי המומחה לטיפול בקנאביס. נשמח לסייע בבחינת זכאותך לטיפול בקנאביס.