קנאביס רפואי לטיפול בהפרעות נפשיות: איך מקבלים מרשם?

בתחום הפסיכיאטריה קיימת התוויה רשומה יחידה לקבלת טיפול בקנאביס רפואי: פוסט טראומה (PTSD). אולם נכון להיום, נבחנות אפשרויות לטיפול בהפרעות נפש נוספות.

כאשר במקרים מסוימים מאושר טיפול בקנאביס רפואי גם באבחנות של דיכאון, הפרעות שינה, ו/או הפרעות פסיכוטיות (מאניה דיפרסיה, סכיזופרניה). טיפול בקנאביס רפואי בגין התוויות חריגות אלו (ע"פ נוהל 106 של משרד הבריאות), כרוך בליווי צמוד ומעקב של פסיכיאטר מומחה.   

רוצים לברר זכאותכם? 'ירוק שירותי רפואה' מציעים לכם שירות ייעוץ וליווי אישי בהליך קבלת מרשם לטיפול בקנאביס רפואי.   

טיפול בקנאביס רפואי מוכר על ידי משרד הבריאות בתור "תרופת קו אחרון", המתאימה לטיפול במצבים פיזיולוגיים כמו כאבים, דלקות כרוניות ומחלות אונקולוגיות. במקביל לזאת, בעשור האחרון, נרשמה התקדמות והצלחה מחקרית וטיפולית ברחבי העולם בטיפול בקנאביס רפואי בהפרעות נפשיות, שעל בסיסה מכיר כיום משרד הבריאות הישראלי בכמה אבחנות ("התוויות") המאפשרות למטופלים לקבל מרשם לקנאביס רפואי.

היום כבר ברור שלטיפולים בקאנביס רפואי סגולות רבות גם בתחום הנפשי! 

החומר הפעיל העיקרי בצמח הקנאביס, שאחראי על דיכוי עוררות היתר של אזורים מסוימים במוח – המאפיינת את מרבית ההפרעות הנפשיות – נקרא CBD. בניגוד ל-THC הפסיכואקטיבי (החומר השני הפעיל בצמח הקאנביס), שאחת מתופעות הלוואי האפשריות שלו (ע"פ משרד הבריאות) היא עוררות פסיכוזה ואי רוגע נפשי. ה-CBD לעומתו, מרגיע את מערכת העצבים בזכות פעילותו המאלחשת על קולטני המערכת האנדוקנאבינואידית, בדומה להשפעתו בטיפול במחלת אפילפסיה, תסמינים התנהגותיים של תסמונת אוטיזם ועוד.  

ברשימת המצבים המאובחנים בתחום הנפשי והפסיכיאטרי המאפשרים קבלת קנאביס רפואי, הראשונה והעיקרית הינה הפרעה בתר-חבלתית (PTSD); המוכרת יותר בשמה הלועזי "פוסט טראומה" (post –traumatic stress disorder (. ברבים מהמקרים, לתסמונת זו השפעה נרחבת על חייהם של הלוקים בה, בין היתר, עם התפתחות של הפרעות שינה, דיכאון או התקפים פסיכוטיים. תופעות אלו, במידה וקיימת הכרה באותו מטופל כלוקה בפוסט טראומה, עשויות לאפשר למטופל לקבל מרשם לטיפול בקנאביס רפואי.  

כמו כן, במקרים נדירים עשוי משרד הבריאות להתיר טיפול ניסיוני בקנאביס עבור אנשים הסובלים ממאניה דיפרסיה ואפילו סכיזופרניה. ישנם כיום מקרים בהם מטופלים המאובחנים באחת ההפרעות הנ"ל מקבלים טיפול בקנאביס רפואי כאמצעי עזר לגמילה מהתמכרות לסמים או אלכוהול – תופעה שכיחה במצבים אלו. אמנם מדובר במקרים בודדים בלבד הדורשים אישור חריג של משרד הבריאות, לרוב אלו שעומדים בקריטריונים פרטניים מחמירים זוכים לאישור ניסיוני. 

טיפול בהפרעות נפשיות – איך מקבלים מרשם לקנאביס רפואי?

זה המקום להדגיש שוב כי טיפול בקנאביס רפואי בהפרעות נפשיות אינו מבוסס על התוויות "רשמיות" הקיימות ברשימת ההתוויות של משרד הבריאות (נוהל 106), אלא מקורו בתהליך טיפול ניסיוני המצריך אישור משרד הבריאות במתכונת של כל מקרה לגופו. אישור זה, כאמור, מחויב בליווי צמוד של פסיכיאטר מומחה שעבר הכשרה מקצועית של משרד הבריאות לגבי קנאביס רפואי ומוסמך ללוות באופן אישי את תהליך הטיפול. 

כמו כן, מאחר ומדובר בטיפול רגיש, הוא נדרש להתבצע רק על בסיס תרופה ראויה בעלת הכרה רשמית של משרד הבריאות, ולא כזו מ"טיב מפוקפק" או כזו שנרכשה ממקור לא ידוע בשוק החופשי.   

קיימת אחריות גדולה על פסיכיאטרים המעניקים המלצות לטיפול בקנאביס, בין היתר בכל הנוגע לבירוקרטיה הבעייתית (הנדרשת בטיפול מחוץ לרשימת ההתוויות המוכרות), המחויבות למעקב לכל אורך תקופת הרישיון והקשר הישיר עם המטופלים שאחראיים למעשה על תהליך הטיפול והדיווח המדויק של עצמם. אלו גורמים לפסיכיאטרים רבים להימנע כליל מעיסוק בטיפול בקנאביס רפואי. לכן, מטופלים שזקוקים ומעוניינים לקבל טיפול בקנאביס רפואי בהפרעות נפשיות, זקוקים לעזרה של פסיכיאטרים מומחים פורצי דרך העוסקים בתחום כבר שנים רבות, כמו גם בקיאים במנגנון העבודה מול היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות. 

צריכים ייעוץ, עזרה והכוונה לטיפול בקנאביס רפואי עבור הפרעות נפשיות? 

'ירוק שירותי רפואה' מציעים לכם שירות ייעוץ וליווי אישי בהליך קבלת מרשם לטיפול בקנאביס רפואי.   

פנו אלינו נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה, בקשה או תחילת תהליך בירור.